Rekrutacja: 515-599-893 Sprzedaż HR: 507-378-143

Umiejętności w CV – jak je opisać

Mogłoby się wydawać, że od potencjalnego pracownika oczekuje się wyłącznie fachowej wiedzy. Nic bardziej mylnego. Umiejętności takie jak: komunikatywność, kreatywność, radzenie sobie z presją czasu i stresem również mają znaczenie. Nawet bardzo uzdolniony programista, ale nie posiadający zdolności interpersonalnych może wpłynąć mniej korzystanie na rozwój firmy niż osoba o mniejszej fachowej wiedzy. Za to bardziej komunikatywna, mająca lepszy kontakt ze współpracownikami i klientami.

Dlatego ważne, aby opis miękkich kompetencji w CV był:

1. Związany posiadanym z doświadczeniem zawodowym
Dobrze opisane to połowa sukcesu. Na pewno pozytywne wrażenie na pracodawcy zrobią umiejętności, które sam będzie mógł ocenić na podstawie np. zakresu obowiązków jakie wykonywaliśmy na danym stanowisku. Dla przykładu: jeżeli możemy pochwalić się super wynikami sprzedażowymi – mogą one świadczyć o naszej komunikatywności.

2. Dostosowany do wymogów pracodawcy opisanych w ogłoszeniu
Zawierajmy w CV tylko takie umiejętności, które mogą mieć znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Przed stworzenie CV, przeanalizujmy wymagania, które są wskazane w ogłoszeniu i odnieśmy się do każdego z nich. Można też uwzględnić inne umiejętności przydatne w danym zawodzie, nawet jeżeli pracodawca nie odnosi się do nich bezpośrednio. Zadbajmy o to by ich ilość nie była przytłaczająca dla odbiorcy.

3. Zgodny z prawdą
Przed odpowiedzią na ofertę pracy upewnijmy się, iż spełniamy podane wymagania. Nieszczerość powoduje niepotrzebny stres na rozmowie kwalifikacyjnej, a później w pracy. Pracodawca lub Rekruter mogą zweryfikować w praktyce nasze umiejętności np. podczas assessment center.

4. Konkretny i spójny
W naszym CV powinny znaleźć się tylko najważniejsze informacje. Więcej nie znaczy lepiej. Kluczowe informacje powinny być zapisane od myślników i najlepiej w formie równoważników zdań.

5. Kreatywny
Pozwólmy się lepiej poznać i zadbajmy o to, aby nasze CV było wyjątkowe. Nie stosujmy oklepanych sformułowań oraz dostosujmy treść do wymagań pracodawcy. Umieśćmy w aplikacji swoje zainteresowania – hobby wiele mówi o człowieku.

Szukasz pracy? Zobacz nasze propozycje w zakładce „ Oferty pracy”.Szukasz pracy? Zobacz nasze propozycje w zakładce „ Oferty pracy”.

Nie znalazłeś interesującej oferty? Umieść swoją aplikację w naszym banku CV a znajdziemy dla Ciebie wymarzoną pracę!
Link poniżej!

https://app.hrappka.pl/offer/view/24336f3236f93517a4b95f9796d8fdd3/29579/www

Level Work

ul. Barkocińska 6 wejście A
03-543 Warszawa
e-mail: biuro@levelwork.pl

 

Rekrutacja – pokój nr 5  tel. 515-599-882
Sylwia tel. 515-599-893
Olga tel. 698-537-855
e-mail: rekrutacja@levelwork.pl

 

Dział sprzedaży HR:
Edyta tel. 507-378-143
edyta.ksiezyk@levelwork.pl