Ogólniki i frazesy czyli o tym czego nie zamieszać w CV.

Często spotykam się z aplikacjami, które przepełnione są sformułowaniami typu: jestem komunikatywny, posługuję się językiem angielskim, potrafię zarządzać zespołem. Najczęściej nie są one poparte żadnymi dokonaniami – co podważa ich wiarygodność.
W tym artykule opiszę kilka najczęstszych sformułowań, które padają najczęściej, ale niczego nie wnoszą do naszego CV.

1. Rozbudowane dane osobowe
Obywatelstwo, imiona rodziców, nazwisko panieńskie, miejsce urodzenie – można wyliczać w nieskończoność. CV powinno być maksymalnie konkretnym dokumentem – dlatego nie należy zawierać tego typu informacji.

2. Ogólniki
Skuteczny, dynamiczny, punktualny komunikatywny. Pisanie wprost o tych cechach jest uzasadnione tylko pod warunkiem, że dokonamy ich personalizacji. Warto też poprzeć je konkretnymi przykładami np. „zrealizowałem 110 procent targetu w okresie 3 miesięcy”.
Warto wiedzieć, że trzeba umieć obronić każde słowo, które się użyło w CV.

3. Radzę sobie z obsługą komputera
W wielu zawodach umiejętność obsługi komputera jest kluczowa. Jednakże wymagania, które są stawiane kandydatom różnią w zależności od branży, profesji lub stanowiska Kluczowe jest wskazanie nazwy opanowanych systemów oraz programów komputerowych i określić poziom umiejętności. Tym lepiej jeśli są poparte certyfikatami i zaświadczenia mi o ukończonych szkoleniach.

4. Znajomość języków obcych
Określenie poziomu znajomości języka obcego to podstawa. Pracodawca po winien wiedzieć czy posługujemy się wyłącznie podstawowym słownictwem oraz zwrotami czy też biegle mówimy w danym języku. Certyfikaty są wiarygodne i potwierdzają kompetencje językowe, dlatego warto przystępować do egzaminów certyfikujących.

5. Zainteresowania
Nie piszmy ogólnikowo muzyka, sport, ponieważ takie sformułowania pojawiają się w prawie każdym CV. Jeśli muzyka – to np. rock lub klasyczna ale tylko, jeśli naprawdę się nią interesujmy. Rekruter może zapytać o ulubiony zespół lub wokalistę. Lepiej nie kłamać w CV i podać swoje prawdziwe zainteresowania. Lepiej wpisać jedną, konkretną rzecz niż wiele pobieżnych. Z reguły rekruterzy nie oceniają kandydata przez pryzmat jego zainteresowań, pytając o zainteresowania chcą go po prostu lepiej poznać. Umiejętność analizowania oczekiwań potencjalnego szefa i zamieszczanie w CV komunikatów sformułowanych w jasny, precyzyjny sposób mogą zapewnić Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

Szukasz pracy? Zobacz nasze propozycje w zakładce „ Oferty pracy”.
Nie znalazłeś interesującej oferty? Umieść swoją aplikację w naszym banku CV a znajdziemy dla Ciebie wymarzoną pracę! Link poniżej.
https://app.hrappka.pl/offer/view/24336f3236f93517a4b95f9796d8fdd3/29579?lang=pl