Jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę?

Jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę?
Dostałeś telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną – jej termin wypada jutro. Masz niewiele czasu na to żeby się przygotować. Zaczynasz obawiać się, że znowu się nie uda?
Nie tym razem! Zapoznaj się kilkoma cennymi wskazówkami, do których warto się zastosować przed rozmową o pracę i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady.

1. Poszukaj informacji
Idąc na rozmowę o pracę należy wiedzieć czym zajmuje się potencjalny pracodawca, jaka jest jego specjalizacja, filozofia firmy, największe osiągnięcia. Takie informacje można łatwo znaleźć na stronie internetowej danej firmy. Pozytywny efekt murowany!

2. Jak cię widzą tak cię piszą
Ubranie na rozmowę o pracę bluzy z kapturem i jeansów nie jest dobrym pomysłem. Zadbaj o to, żeby już na początku zrobić dobre wrażenie. Strój dopasowujemy do kultury organizacyjnej firmy. Jeśli staramy się o pracę w banku, zakładamy strój formalny. W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej w agencji reklamowej możemy pozwolić sobie na większą swobodę w ubiorze.

3. Najczęściej zadawane pytania
Na większość pytań zadawanych przez Rekrutera, szczególnie podczas pierwszego etapu rekrutacji można się przygotować. Jakie są twoje cele zawodowe?
Dlaczego chcesz zmienić pracę? Jakie są twoje słabe i mocne strony? Gdzie widzisz siebie za pięć lat? Te pytania to niemal pewnik. Oszczędź sobie stresu i przygotuj odpowiedzi wcześniej.

4. Poprzedni pracodawca
Pod żadnym pozorem nie oczerniaj byłego pracodawcy. To strzał w kolano! Jeśli zaczniesz godzinny wywód o tym jak zły był twój poprzedni pracodawca, może być pewien, że nie otrzymasz posady. Rozmawiając o tym należy nie wdawać się w szczegóły i mówić o sobie. Skup się na swoich celach zawodowych i powiedz, że w poprzedniej firmie nie mogłeś ich realizować. Informację o tym, że szefowa to wredna baba powinieneś sobie darować 😉

5. O co zapytać Rekrutera?
Podczas przygotowań do spotkania opracuj kilka pytań, które możesz zadać Rekruterowi. Sprawisz wrażenie osoby zaangażowanej i upewnisz się, że praca w tej firmie jest dla ciebie.

6. Oczekiwania finansowe
Będąc na rozmowie o pracę nie ma czasu na zastanawianie się, a odpowiedzi w stylu „ niech pani / pan zaproponuje jakąś kwotę” też nie są mile widziane. Zastanów się ile chciałbyś zarabiać i czy jesteś skłonny do negocjacji. Pokażesz, że jesteś zdecydowaną osobą i wiesz czego chcesz.
Szukasz pracy? Zobacz nasze propozycje w zakładce „ Oferty pracy”. Nie znalazłeś interesującej oferty? Umieść swoją aplikację w naszym banku CV, a znajdziemy dla Ciebie wymarzoną pracę! Link poniżej.

https://app.hrappka.pl/offer/view/24336f3236f93517a4b95f9796d8fdd3/29579?lang=pl

Brak kontroli w obszarze kadrowo-płacowym skutkujący błędami i stratami – jak pomogliśmy klientowi uporządkować obszar kadrowo-płacowy?

Brak kontroli w obszarze kadrowo-płacowym skutkujący błędami i stratami – jak pomogliśmy klientowi uporządkować obszar kadrowo-płacowy?

Kim jest nasz klient? Problemy i wyzwania klienta Oddeleguj sprawy kadrowe i płacowe ekspertom - odbierz bezpłatną wycenę oraz konsultację Cele klienta Jakie działania podjęliśmy? Zmagasz się z trudnościami w zarządzaniu kadrami i płacami? Odbierz

Ogólniki i frazesy czyli o tym czego nie zamieszać w CV.

Ogólniki i frazesy czyli o tym czego nie zamieszać w CV.

Często spotykam się z aplikacjami, które przepełnione są sformułowaniami typu: jestem komunikatywny, posługuję się językiem angielskim, potrafię zarządzać zespołem. Najczęściej nie są one poparte żadnymi dokonaniami – co podważa ich wiarygodność. W tym artykule opiszę

Zwolnienie z pracy to nie koniec! Dowiedz się, jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji.

Zwolnienie z pracy to nie koniec! Dowiedz się, jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji.

Pytanie o powód rozstania z poprzednim pracodawcą może pojawić się na rozmowie o pracę. O ile sami złożyliśmy wypowiedzenie, nie trudno nam o tym mówić. W przypadku zwolnienia sytuacja nieco się komplikuje i nie każdy

O co zapytać pracodawcę / rekrutera podczas rekrutacji?

O co zapytać pracodawcę / rekrutera podczas rekrutacji?

Czy ma Pan / Pani jakieś pytania? To sformułowanie często pada podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To dobra okazja, aby sprawdzić czy nasze wyobrażenia oraz oczekiwania wobec pracodawcy pokrywają się z rzeczywistością. Ponadto jeśli zadamy kilka pytań

Umiejętności w CV – jak je opisać

Umiejętności w CV – jak je opisać

Mogłoby się wydawać, że od potencjalnego pracownika oczekuje się wyłącznie fachowej wiedzy. Nic bardziej mylnego. Umiejętności takie jak: komunikatywność, kreatywność, radzenie sobie z presją czasu i stresem również mają znaczenie. Nawet bardzo uzdolniony programista, ale

Poprzedni Następny