5 wskazówek jak świetnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej online.

Temat bardzo na czasie, ponieważ w dobie epidemii koronawirusa coraz więcej pracodawców decyduje się na tak ą formę kontaktu z kandydatem. Co zrobić żeby dobrze wypaść podczas rozmowy online? Zapraszam do lektury.

1. Obsługa komunikatora
Jeśli rozmowa o pracę ma odbyć się na komunikatorze, którego wcześniej nie obsługiwaliśmy, warto poświęcić trochę czasu na jego naukę. Pozwoli to na uniknięcie stresujących sytuacji, w których nie będziemy wiedzieli co zrobić. Warto przeprowadzić testową rozmowę z kimś ze znajomych lub rodziny.

2. Miejsce spotkania
Idealnym miejscem na takie spotkanie byłby gabinet. Jednak zdajemy sobie sprawę, że większość osób go nie posiada. W takim wypadku należy wybrać miejsce, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał i czujemy się w nim komfortowo.

3. Cisza
Kłócące się rodzeństwo w tle? Szczekanie psa? Na pewno nie wpłynie pozytywnie na odbiór Twojej osoby przez rekrutera. Poproś domowników, aby na czas rozmowy kwalifikacyjnej online zachowali spokój, nie hałasował i i nie wchodzili do pokoju, w którym prowadzimy rozmowę.

4. Problemy techniczne Problemy techniczne
Jeśli źle słyszysz rekrutera lub Twój komunikator „przycina” połączenie, od rekrutera lub Twój komunikator „przycina” połączenie, od razu o tym powiedz. Domyślanie się, co powiedział Twój rozmówca, jest najgorszym razu o tym powiedz. Domyślanie się, co powiedział Twój rozmówca, jest najgorszym rozwiązaniem.

5. Notatki
Miej przed sobą swoje CV, list motywacyjny, pytania, które chcesz zadać rekruterowi oraz np. przydatne zwroty, jeśli szykujesz się na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku.
Szukasz pracy? Zobacz nasze propozycje w zakładce „ Oferty pracy”.
Nie zna lazłeś interesującej oferty? Umieść swoją aplikację w naszym banku CV a znajdziemy dla Ciebie wymarzoną pracę!
Link poniżej:
https://app.hrappka. pl/offer/view/24336f3236f93517a4b95f9796d8fdd3/29579?lang=pl

Brak kontroli w obszarze kadrowo-płacowym skutkujący błędami i stratami – jak pomogliśmy klientowi uporządkować obszar kadrowo-płacowy?

Brak kontroli w obszarze kadrowo-płacowym skutkujący błędami i stratami – jak pomogliśmy klientowi uporządkować obszar kadrowo-płacowy?

Kim jest nasz klient? Problemy i wyzwania klienta Oddeleguj sprawy kadrowe i płacowe ekspertom - odbierz bezpłatną wycenę oraz konsultację Cele klienta Jakie działania podjęliśmy? Zmagasz się z trudnościami w zarządzaniu kadrami i płacami? Odbierz

Ogólniki i frazesy czyli o tym czego nie zamieszać w CV.

Ogólniki i frazesy czyli o tym czego nie zamieszać w CV.

Często spotykam się z aplikacjami, które przepełnione są sformułowaniami typu: jestem komunikatywny, posługuję się językiem angielskim, potrafię zarządzać zespołem. Najczęściej nie są one poparte żadnymi dokonaniami – co podważa ich wiarygodność. W tym artykule opiszę

Zwolnienie z pracy to nie koniec! Dowiedz się, jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji.

Zwolnienie z pracy to nie koniec! Dowiedz się, jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji.

Pytanie o powód rozstania z poprzednim pracodawcą może pojawić się na rozmowie o pracę. O ile sami złożyliśmy wypowiedzenie, nie trudno nam o tym mówić. W przypadku zwolnienia sytuacja nieco się komplikuje i nie każdy

O co zapytać pracodawcę / rekrutera podczas rekrutacji?

O co zapytać pracodawcę / rekrutera podczas rekrutacji?

Czy ma Pan / Pani jakieś pytania? To sformułowanie często pada podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To dobra okazja, aby sprawdzić czy nasze wyobrażenia oraz oczekiwania wobec pracodawcy pokrywają się z rzeczywistością. Ponadto jeśli zadamy kilka pytań

Umiejętności w CV – jak je opisać

Umiejętności w CV – jak je opisać

Mogłoby się wydawać, że od potencjalnego pracownika oczekuje się wyłącznie fachowej wiedzy. Nic bardziej mylnego. Umiejętności takie jak: komunikatywność, kreatywność, radzenie sobie z presją czasu i stresem również mają znaczenie. Nawet bardzo uzdolniony programista, ale

Poprzedni Następny